18 - 20 May 2016 in Prague

The website of last year conference can be found on 2015.czechtest.com


Top 5 reasons for test automation failure / Top 5 důvodů neúspěchu automatizovaných testů

Mnoho pokusů o zavedení automatizovaných testů nedopadne podle očekávání, některé z nich dokonce selžou úplně. Často se stejné problémy opakují znovu a znovu v různých firmách. Pojďme se spolu podívat na pět nejdůležitějších důvodů neúspěchu automatizovaných testů a diskutovat o jejich možném řešení.

 

Many of the test automation iniciatives do not go as well as expected, some even fail entirely, with many of the issues repeating over and over again at different companies. Lets take a look at the top five reasons why that happens and maybe offer a solution to prepare you for your test automation.

 

Jan Kovanic, Zelenka & Kovanic, Czech Republic

Jan začal svoji kariéru v roce 2002 na projektu automatizace testování a poté jí dále rozvíjel v oblasti testingu. Pomohl vyvíjet řešení pro test management, automatizaci testů a procesů, kde pracoval pro přední banky a telekomunikační společnosti jako konzultant. V roce 2013 se spojil se svým kolegou Ivo Zelenkou a společně založili vlastní firmu Zelenka a Kovanič, aby se zaměřili na přinášení kvality do IT řešení.

 

Jan started his career in 2002 on an automated testing project and continued to develop his career in the testing field. He helped developing solutions for test management, test automation and processes, working for leading banking and telecommunication clients as a consultant. In 2013, he joined forces with his colleague at that time, Ivo Zelenka, and together they started their own company, Zelenka & Kovanic, to bring quality into IT.